Zdechovice

Navigace › Mapa ČRPardubický

Zdechovice

Obec leží v nadmořské výšce 228 m.n.m., její katastrální výměra je 862 ha. Politicky patří obec do okresu Pardubice. Leží na silnici I/2 cca 20 km východně od Kutné Hory.

Z historických pramenů vyplývá, že obec Zdechovice je osada prastará, první písemná zmínka pochází z roku 1352. Ke zdechovické faře patří: Zdechovice, Chvaletice, Telčice, Trnávka, Labětín, Spytovice, Horušice, Morašice, Zbraněves. V roce 1904 čítala 2170 katolíků a 1656 jinověrců.

O tom, že je to osada prastará, se můžeme dočíst v Hájkově kronice u roku 677. Zdechovice mají památky po dávném osídlení. Takovým místem je mimo jiné Strážník, skála 268m vysoká, která je dobýváním kamene částečně zlikvidována. Vedla tady Trstenická stezka, zde se rozdělovala na Sázavu a Prahu. Obchodníci a jejich koně zde přespávali. Nedaleko Strážníka je část lesa, kde se říká „Na babách“. Podle dřívějších pamětníků tam vystupoval na pocestné lupič Babinský, který bohatým bral a chudým dával. Když byl chycen, odpykával si trest ve vězení na Špilberku.

Prohlídky tohoto místa